صحبت دکتر زنگنه در «مخالفت» با وزیر پیشنهادی دولت برای وازرت صمت ، مهندس مدرس خیابانی

اگر امروز به شما رأی دهیم هیچ پاسخی برای این نوسانات قیمت به ملت ایران نداده ایم

🔹دکتر محسن زنگنه ؛ نماینده مردم تربت حیدریه ، مه ولات و زاوه در نشست علنی امروز چهارشنبه۲۲ مردادماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مخالفت با حسین مدرس خیابانی گفت:
مخالفت امروز با شخص جنابعالی نیست، بلکه این مخالفت با بیش از یک سال عملکرد ضعیف و غیرمدبرانه بزرگترین وزارتخانه اقتصادی دولت است که معیشت، تولید و اشتغال به آن گره خورده است و متاسفانه شما به عنوان قائم مقام این وزارتخانه و شخص اول کشور در حوزه بازرگانی و بازار سهم زیادی در این ناکارآمدی دارید.

🔹عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در ادامه مطرح کرد:
بپذیرید که نمی توان عملکرد ضعیف یک ساله وزارت شما را نادیده گرفت. رزومه شما برجسته است، اما امروز روز بررسی رزومه ها نیست، بلکه روز بررسی عملکردهاست، مباحث مختلفی درخصوص انتصاب شما در این مدت سه ماه مطرح است و یا پرداخت ارز 4200 تومانی به شرکت های خاص، اما امروز موضوعات دیگری را مطرح می کنم.

🔹زنگنه با بیان اینکه چند دهه است که تولید ایران در بخش بازرگانی به گروگان گرفته شده است، افزود:
زمانی که شما به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شدید، به چه منظور بوده است؟ اگر نمایندگان به یاد بیاورند، دولت آن زمان اصرار داشت وزارت بازرگانی را تفکیک کنند و شما برای تصدی آن وزارتخانه معرفی شدید که با مخالفت مجلس به عنوان قائم مقام وزارتخانه منصوب شدید و تاکنون نقش همان وزیر بازرگانی را ایفا کردید. حضور شما باعث شد که اختیارات بازرگانی از دست وزیر صنعت خارج شود. در طول 15 ماهی که شما در این وزارتخانه حضور دارید، چه ارزهایی که برای واردات به برخی شرکت ها داده نشد.

🔹زنگنه تصریح کرد:
شما به عنوان طرفدار واردات و بازرگانی و تعارض منافع با تولید موجب ذبح تولید شدید. به عنوان مثال در حوزه لبنیات سوال ما این است که چرا باید صادرات شیر خشک ممنوع باشد؟ شیری که شما با قیمت ارزان از کشاورز خریداری می کنید و بستن راه صادرات موجب شده بسیاری از صنایع دچار مشکل شود، یا در حوزه نهاده دام ها، بنابراین اگر ما امروز به شما رأی دهیم در حقیقت به ادامه همان سلوک اجرایی شما در حمایت از بخش تولید است.

🔹رئیس فراکسیون گام دوم انقلاب اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی صمت گفت:
شما فرموده بودید که بیش از 95 درصد وقت خود را به شرکت های تولیدی و صنعتی اختصاص می دهید. حال این اقدام شما چه آورده ای برای بخش تولید داشت؟آیا در حوزه فولاد انحصار برخی افراد شکسته شد؟ کنستانتره و گنداله در انحصار چه کسی است؟ تصور ما این است که برنامه های شما با جهش تولید منافات دارد؛ شما گفته بودید علت نواسانات بازار به جهت شاخص های کلان اقتصادی است، حال در این خصوص ملت و مجلس از چه کسی باید سوال کند؟ چرا که بانک مرکزی و وزارت صمت این مشکلات را برعهده نمی گیرند. اگر این نوسانات به دلیل شاخص های کلان اقتصادی هم باشد، اختلاف قیمت محصولات از درب کارخانه تا بازار به چه دلیل است و مدیریت آن برعهده کیست؟

🔹وی افزود: قیمت همان خودرویی که فرموده اید باید افزایش پیدا کند، چرا که خودروسازان در حال ضرر کردن هستند، با چه شاخصی اندازه گیری می شود؟ اگر در یک سال دیگر هم تصدی این وزارتخانه را برعهده بگیرید، چه تعهدی می دهید که با سیاست های فعلی قیمت ها کاهش پیدا می کند؟

🔹نماینده مردم تربت حیدریه ، مه ولات و زاوه در مجلس یازدهم با طرح این سوال که چرا قیمت خودرو در بازار آزاد 40 درصد از قیمت کارخانه بیشتر است، تصریح کرد:
اقتصاد امروز کشور در دست مافیاهای مختلفی است ، ما به یک وزیر شجاع نیاز داریم که بتواند با مافیا برخورد کند، اما در طول این سه ماه چنین قابلیتی را در شما ندیدیم. اگر امروز به شما رأی دهیم هیچ پاسخی برای این نوسانات قیمت به ملت ایران نداده ایم.

نظرات

نظرات شما برای ما مهم است