دکتر زنگنه بعنوان یکی از دوازده عضو کمیته تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی انتخاب شد.

💠 دکتر زنگنه بعنوان یکی از دوازده عضو کمیته تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی انتخاب شد.

🔹این کمیته تلاش دارد تا طی ۳ تا ۶ ماه گزارش جامعی را جمع‌آوری و به صورت شفاف و ذکر شرکت‌های متخلف به صحن مجلس و افکار عمومی ارائه کند.

براساس آیین نامه داخلی مجلس بین یازده تا پانزده نفر از نمایندگان می‌توانند، در کمیته های تحقیق و تفحص عضو شوند، افزود: بزودی احکام دوازده نفر اعضای این کمیته از سوی هیئت رئیسه مجلس صادر خواهد شد و طی هفته آینده هم کمیته تحقیق و تفحص از دریافت و پرداخت حقوق‌های نجومی با انتخاب اعضای هیئت رئیسه خود آغاز به کار خواهد کرد.

 این کمیته در 9 محور از جمله  سامانه ثبت حقوق های دولتی، زمینه ها و بستر شکل‌گیری حقوق‌های نجومی، روزنه های قانونی یا شبه قانونی تحقیق و تفحص خود را از حقوق‌های نجومی انجام می‌دهد، برخی مجامع شرکت‌های دولتی و مدیران آنها با استفاده از روزنه‌های قانونی پرداخت حقوق و پاداش‌های نجومی را تصویب می‌کنند، اغلب این حقوق های نجومی در شرکت های دولتی، صنعت بیمه و بانک ها شکل گرفته است. 

 

قوانین حوزه پرداخت حقوق و پاداش‌ها باید بازنگری شده و علت‌های شکل‌گیری آنها بررسی شود، دراین رابطه دستگاه‌های ناظر باید دقت بیشتری داشته باشند، نکته بعدی آن است که برداشت‌ها، پرداخت‌ها و مصوبات نباید در اختیار مجامع شرکت‌ها باشد زیرا تعارض منافع بوجود می‌آید.

عضو کمیته تحقیق و تفحص از دریافت و پرداخت حقوق‌های نجومی بیان کرد: در راستای این تحقیقات مجموعه گزارشات نظارت بر این شرکت ها از دیوان محاسبات کل کشور درخواست خواهد شد و بعد از آن طی نامه‌ای از تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها می‌خواهیم تا مصوبات خود را در حوزه پرداخت حقوق‌ها برای مجلس ارسال کنند تا گزارش جامع برای ارائه به صحن علنی مجلس و افکار عمومی تدوین شود.

وی ادامه داد: هدف ما از انجام این تحقیق و تفحص رسیدن به عدالت اجتماعی و عدالت در پرداخت‌هاست زیرا مقام معظم رهبری فرموده‌اند، نگذارید مسایل در کشور مشمول مرور زمان شده و بار دیگر تکرار شود، اجحاف و ظلم به مردم است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بعد از نهایی شدن گزارش تحقیق و تفحص از دریافت و پرداخت حقوق‌های نجومی اسامی شرکت‌های نجومی بگیر اعلام خواهد شد، زیرا مبنای تشکیل این کمیته شفاف سازی در خصوص حقوق‌های نجومی است و 240 نفر از نمایندگان به تشکیل این کمیته رای قاطع داده‌اند و ما حتما تمام اطلاعات را بعد از تایید نهایی طی یک گزارش شفاف به افکار عمومی ارائه خواهیم کرد. 

دکتر زنگنه در خصوص زمانبندی تدوین گزارش  تحقیق و تفحص از دریافت و پرداخت حقوق‌های نجومی نیز بیان کرد: تدوین این گزارش طی 3 تا 6 ماه به طول خواهد انجامید زیرا بحث بودجه را در چند ماه در دستور مجلس خواهیم داشت اما تلاش می‌کنیم تا قبل از بررسی لایحه بودجه در مجلس، گزارش را نهایی کنیم.

شایان ذکر است اسامی اعضای هیئت تحقیق و تفحص از حقوق های نجومی به شرح زیر است:بهروز محبی نجم آبادی - مالک شریعتی - احسان ارکانی - غلامحسین رضوانی - سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی - روح الله نجابت - جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی - الیاس نادران - محسن زنگنه - مهرداد گودرزوند چگینی - حسینعلی حاجی دلیگانی - فتح الله توسلی/

نظرات

نظرات شما برای ما مهم است